Haber arşivinde aramak istediğiniz kelimeyi yazınız
Her Canlının Ortak Noktası...
Oktay Eser Orman
Oktay Eser Orman

YAZARIN DİĞER YAZILARI

 • Her Canlının Ortak Noktas..
  25.12.2015 20:09:07

 •   25.12.2015 20:09:07

  Her canlının ortak noktası yemek…

                  Her canlı, yaşamını idame ettirebilmek amacıyla yemeğe ihtiyaç duyar. Ancak sizin bir özelliğiniz var. Yemeğinizi kendiniz yapabilirsiniz. Şimdi, ne alaka çok mu farklı bir konu bu diyebilirsiniz. Ancak bilmediğiniz bir şey var. Etrafınızdaki insanların %45’i yemek yapmayı bilmiyor ya da yapmaktan korkuyor.

                  Küçük farenin yemek yaptığı animasyon filmini birçoğunuz hatırlar. Orada büyük şefin söylediği gibi, aslında herkes yemek yapabilir. Sadece biraz inanca ve bir tutam cesarete ihtiyacınız vardır. Yemek kitaplarını boş verin, insanların söylediklerini de. Sadece biraz oturup düşünün, tat hafızanızı zorlayın. Hangi malzemeler birbiriyle birleştiğinde güzel olur.

                  Türk mutfağının genel bir kanısı var. Soğan, biber, domates ya da salçayı tencerede kavur sonra ne istersen yaparsın. Hayır! Bir mutfağın gücü bu kadar aşağılanamaz. Yemek kültürü sadece bu değildir. Hayal gücünüzü zorlayın. İnanın kendinize. Siz yemek yapabilirsiniz. Dalgın olabilirsiniz veya kafanızı tam olarak yemeğe veremeyebilirsiniz. Ancak, yemek öyle kenara bırakayım da olsun demekle olmuyor. Birazcık özen ve emek ister. Yemek çocuk gibidir ilgi ve sevgi ister, işte bu yüzden yemeğinize sevgi katmazsanız o yemek olmaz.

                  Unutmamanızı istediğim tek bir şey var: Her insanın içinde ki başarılı şef, ortaya çıkmayı bekliyordur. Siz de içinizdeki aşçıya kulak verin ve onu serbest bırakın. 

  Çamlaraltı Mahallesi Şehit Münise Özcan Cad. No: 12/A Pamukkale / DENİZLİ

  Ana Sayfa - İletişim - Künye - Haftanın Mekanı - Denizli'de Bugün - Foto Galeri - Haftanın Programı - Denizlilife TV